Još uvek traje blogerska igrica FBI rukavice koju je osmislila naša mamajac, zapravo ostalo je još 3 nedelje za istrazivanje bloga koji je izabran najvećim brojem glasova prošlog meseca. Ovog puta su nam na raspolaganju čak dva bloga So i biber i Dolce fooda (na srpskom i engleskom) koje piše naša draga blogerica Ivana.:)
Njen blog je drugačiji i zanimljiv jer pokušava da nam kroz recepte približi američku kuhinju i običaje s obzirom da već dugi niz godina sa porodicom živi tamo, a isto tako da i njima otkrije delić naše kuhinje kroz izabrane domaće recepte. Uglavnom sam isprobavala recepte sa prvog bloga So i biber i najviše sam se zadržala na odeljku sa slatkišima, kao što se vidi iz priloženih sličica.:)
Iskreno, ne pravim tako često mafine iako taj popularni američki desert u korpicama sve više osvaja i ove prostore. Upravo iz tog razloga odlučila se da isprobam jedan takav recept, naravno sa puno čokolade.:) Recept za čokoladne mafine možete pročitati na Ivaninom sajtu, a evo par malih izmena koje sam napravila: smanjila sam količinu kakaa (50 g) i proporcionalno tome stavila manje šećera (150 g), nekako mi se učinilo da bi cela mera bila previše.
Mafini su bili odlični, čokoladni i sasvim dovoljno slatki, baš koliko treba. Najlepše ih bilo grickati tople dok su kockice čokolade još polurastopljene u sredini.:)
A za ove lepe tufnaste korpice želim da se zahvalim dragoj Brankici iz NS, kao i na divnom rustičnom bloku za recepte koji se tako lepo uklopio uz ove čokoladne mafine.:)
Aaaaah, ovim kolačićima zaista pristaje jedan tako romantičan naziv! Fina kombinacija lešnika, ruma i čokolade sa "srcem" od kandiranih višanja. Ove bombice ću sigurno praviti još koji put, klik za recept.:)
Morala sam da isprobam i ove kapkejkse jer su tako zanosno izgledali sa "kapicama" od čokolade i kremom od vanile u sredini. Možda su za mrvicu zahtevniji za pripremu, ali je zato krajnji rezultat fini i mekani kolačić koji neodoljivo podseća na naše princes krofnice kad ga zagrizete. Ovde možete pročitati originalni recept i isprobati ih prvom prilikom.:)
Baš su nam se dopali!!!
Kad je, pre nekog vremena, objavljen Ivanin recept za Majmunski hleb u magazinu MEZZE, izazvao je opšte oduševljenje svih čitalaca. Još tada sam želela da ga napravim ali nikako da stigne na red, i konačno evo ga sada isproban za igricu.:) Recept pročitajte ovde, veoma je jednostavan za pripremu, a hlepčić mekan i mirisan, zaista ćete uživati u ovim kuglicama uvaljanim u šećer i cimet uz soljicu čaja.:)
Možda sam trebala još malkice da ga ispečem da bi dobio onu finu glazuru karamela, ali plašila sam se da, ako ga ostavim duže u rerni, posle neću moći da ga izvadim iza kalupa. Međutim, nije bilo nikakvih problema sa preokretanjem i sigurno ću ga napraviti još koji put i ostaviti samo koji minut duže u rerni.
Po Ivaninom savetu, izmešala sam prethodno rastopljeni maslac, šećer i cimet, pa sam u tu mešavinu uvaljala kuglice pre pečenja. Ovaj hlepčić je vrlo ukusan i zanimljiv upravo zbog tih loptica koje se lako odvajaju i koje posle sa uživanjem grickate dok gledate film ili čitate omiljene blogove na netu.:)
Možda ćete pomisliti da se ovde radi o klasičnim zapečenim makaronama sa sirom koje smo navikli da spremamo.:) I sama sam tako mislila kad sam pročitala naslov i pitala se šta tu može biti drugačije, ali ipak može. Čuveni američki Mac and cheese nije ipak poput našeg tako omiljenog recepta koji obično pravimo sa svežim sirom, dodamo još koje jaje i sve kratko zapečemo u rerni.
Ovde se makaroni prelivaju bešamelom a svež sir je zamenjen tvrdim sirom, nešto poput našeg kačkavalja. Upravo je takav cheddar sir koji se spominje u receptu i za koji sam morala da potražim dodatno objašnjenje od naše Ivane. To je veoma kalorično jelo ali i uskusno, u originalom receptu pospipa se još mrvicama hleba pre nego što ga stavite u rernu, kod nas je bio posut kockicama pancete i to je samo mala izmena koju sam napravila za ručak.;)
I na kraju recept koji sam zapravo prvi isprobala kad smo se upustili u istraživanje Ivanonog bloga. Znate da volim miris domaćeg peciva, a ovi rustični hlepčići su poput najfinijih francuskih bageta, sa krckavom koricom i mekanom, rupičastom sredinom. Iako je testo potrebno pripremiti nekoliko sati unapred, veoma mi se dopalo tako da sam uskoro ponovila recept i ovog puta od pripremljenog testa napravila tanku fokaču sa ruzmarinom i posula sa malo krupne morske soli.
Ovde možete pročitati ceo recept i najtoplije vam preporučujem da napravite što pre.:))) To je sve što sam stigla da isprobam za ovih mesec i po dana, ali sigurna sam da ću se vratiti još koji put jer je ostalo još puuuuno finih recepata za probu.:))