Quantcast
Channel: La cuisine creative
Viewing all 524 articles
Browse latest View live

Ledeno osveženje :)

$
0
0

Mali intermezzo u vidu ledeno hladnih, osvežavajućih i brzzzih napitaka za prave tropske vrućine... nadam se da će vam prijati (samo nemojte da mi se prehladite:)).
 
Umesto sokića napravite neki put osvežavajući ledeni čaj sa limunom, jutarnju kafu zamenite hladnim nescafé frapeom (kao što prave Grci:), za ljubitelje čokolade tu je i ledeni čoko napitak, a posle ručka možete se zasladiti sorbetom od omiljenog voća.... verujte, uz ove ledene poslastice, čak će i leto postati nekako prijatnije toplo.:)))) 
 
Ledeni čaj  (da se smrzzzneš:)
 
 
Sastojci:1 l vode, 5-6 kesica voćnog čaja (divlja trešnja, jagoda, hibiskus i sl.), 3 kašike meda, sok od 1/2 limuna, kockice leda
 
Dekoracija:kolutići limuna, listići mente, kockice voća...
 
Priprema:
 
Napravite omiljeni voćni čaj (na 1 l vode staviti 5-6 kesica čaja), neka bude malo jači. Posle 10-tak minuta izvadite kesice sa čajem i zasladite po ukusu (volim kada čaj nije previše sladak), možete dodati i više meda ili šećera ako želite. Iscedite sok od limuna i ostavite da se potpuno ohladi.
 
Pre serviranja, u čašu ubacite kockice leda, sipajte čaj i ukrasite kolutićima limuna i grančicom sveže mente... uživajte dok sedite na terasi zadubljeni u omiljenu knjigu.:)
 
 
Par napomena:
 
-  napravite kockice leda sa sitnim voćem, listićima mente ili komadićima limuna, izgledaće posebno efektno kada ih stavite u čaše:)
 
- dodajte kolutiće limuna, pomorandže ili nekog drugog voća pre nego što poslužite ledeni čaj;
 
- možete iscediti sok od pomorandže ili sipati malo voćnog sirupa ako volite;
 
- čaj od mente će izgledati veoma lepo ako u čašu stavite celu grančicu sveže mente i kolutić limuna;
 
- ivice čaše možete premazati limunovim sokom i uvaljati u kristal šećer pre serviranja.



Sorbet od tropskog voća


Dopao mi se recept za Brzi sorbet od ananasa koji sam videla kod Tamare na blogu Ave dulcis. Dovoljno je samo izmiksati ananas iz konzerve zajedno sa sirupom i sve dobro rashladiti. Sutradan se razbije led i sve ponovo kratko izmiksa... odlična ledena poslastica za ove vruće dane!

Našla sam jednu limenku tropskog miksa (ananas, mango, papaje, banane) i napravila prema Tamarinom receptiću... et voilà!:)

Savet: najlepše je grickati uz neki dobar film nedeljom popodne.:)



Ledena čokolada

 
Sastojci:1,5 dl tople vode, 2 kašike šećera, 2 kašike kakao praha (ili čokolade u prahu), 2 dl mleka, kockice leda, sladoled od čokolade, listići mente, soda-voda (u originalnom receptu)
 
Priprema:
 
Izmešati toplu vodu, šećer i kakao dok se svi sastojci fino ne otope (može i u mikseru). Dodati mleko i sve zajedno još malo izmiksati. Ostaviti na stranu da se potpuno ohladi.
 
Dodati kockcie leda, promešati ili izmiksati da postane penušavo. U originalnom receptu se koristi i soda-voda koja se samo malo rasprsne u svaku čašu (ja sam preskočila taj korak). Sipati pripremljenu čokoladu i u svaku čašu staviti po kuglicu čokoladnog sladoleda. Dekorisati listićima sveže mente pre serviranja.:)
 
p.s. najlepše prija u dobrom društvu sa prijateljima...:)
 
 

 
Nescafé frappé
 


Sastojci: 1 kašičica nes-kafe, 1-2 kašičice šećera, malo hladne vode, kockice leda, 1 dl hladnog mleka

Priprema:

U čašu staviti 1 kašičicu nes-kafe, dodati šećer po ukusu i sipati s prsta hladne vode (oko 0,5 dl). Sve kratko izmiksati mikserom za frape da se napravi fina pena. Čašu dopuniti kockicama leda i sipati hladno mleko (može i malo vode). Poslužiti odmah uz ukusne keksiće.:)

Predlog: ovaj nes je najbolje pijuckati rano ujutru, na terasi, dok listate omiljenu štampu... ili ujutru uz komp dok obilazite kulinarske blogove.:)



I još malo ledenih poslastica za osveženje pošto će nam, čini mi se, toplo leto još duuugo trajati... uživajte!:))) I napišite mi kako se vi rashlađujete na ovim letnjim temperaturama?:)))


4. Sladoled Aljaska(recept u magazinu MEZZE , str. 114-115.)

 

Zeleno, volim te zeleno

$
0
0
 
Mala izmena u meniju - danas su nam na redu bili recepti iz rerne, ali kako je i ovih dana prilično toplo, odlučila sam se ipak za "zeleni" jelovnik. I za njih nam je isto potrebna rerna, ali i nešto manje vremena za pripremu, pa ćemo slow food receptiće ipak ostaviti za kasnije, ali svakako će stići na red do kraja meseca.:)
 
Možda ste već primetili da neki put spajam recepte, obično kada koristim iste namirnice ili su recepti po nekom drugom kriterijumu slični, nekako mi je tako zgodnije a nadam se da je i vama praktičnije  za snalaženje na taj način (ako nije, odmah mi recite, prihvatam sve sugestije:)).
 
 
Gratinirana pasta sa brokolijem i sirom
 
 
Sastojci:300 g testenine, 1 glavica brokolija, 150 g naribanog kačkavalja, oko 3 dl neutralne pavlake za kuvanje, so, beli biber, muskatni oraščić
 
Priprema:
 
Brokoli podeliti na cvetiće i kuvati u slanoj vodi 5-6 minuta. Ocediti i ostaviti na stranu da se malo prohladi. Zagrejati neutralnu pavlaku, dodati malo soli, bibera i muskatnog oraščića, pa na kraju umešati naribani kačkavalj i kuvati na laganoj vatri dok se sir potpuno ne istopi.
 
Skuvati testeninu po izboru, ocediti, dodati brokoli i preliti pripremljenim umakom od sira. Sve lagano uzmešati i prebaciti u vatrostalnu posudu koju smo prethodno premazali sa malo maslaca i posuli mrvicama (mogu se koristiti i male pojedinačne posudice za sufle).


Naribati još malo sira odgore i staviti u rernu da se kratko zapeče na 200 C, tek toliko da se rastopi sir, oko 15-tak minuta. Poslužiti odmah kad se izvadi iz rerne... prjatno!:))

(inspiracija za recept)



Pitice sa brokolijem


Sastojci (za 10-tak pitica):250 g tankih kora, 1 mala glavica brokolija, oko 200 g sira, par kašika grčkog jogurta, 1 jaje, so, biber, za premazivanje: ulje i gazirana mineralna voda + 1 jaje

Priprema:

Brokoli podeliti na manje cvetiće i kuvati u slanoj vodi par minuta dok ne omekša. Ocediti i izmešati sa sirom, dodati jedno jaje i posoliti ako je potrebno.

Kore za pitu iseći oštrim nožem na pola i ređati na sledeći način: prvu koru premazati mešavinom ulja i mineralne vode, pa preko nje staviti drugu koru, premazati ponovo. Na jedan kraj staviti kašiku fila, preklopiti levu i desnu stranu kore preko fila tako da dobijemo uzanu traku. Sve zaviti u rolatić i ređati na podmazan pleh.


Pre pečenja, pitice premazati još malo mešavinom ulja i vode ili još bolje jednim umućenim jajetom (mogu se posuti i susamom). Peći u prethodno zagrejanoj rerni na 200 C oko 20-30 minuta dok lepo ne zarumene.

Pitice poslužiti uz kiselo mleko... prijatno grickanje!:))



Trouglaste pitice sa sirom


Sastojci:250 g tankih kora, oko 250 g sira, 1 jaje; za premazivanje: ulje i gazirana mineralna voda + 1 jaje

Priprema:

Od druge polovine kora za pitu možemo napraviti i trouglaste pitice sa sirom. Možemo ostaviti cele kore, a možemo ih preseći i na pola da bi dobili male trouglove koji su zgodni za posluženje kada pravimo feštu sa raznim grickalicama.

Svaku koru premazati ili poprskati mešavinom ulja i vode, pa preklopiti po dužini da bi dobili uzanu traku. Na jedan kraj staviti kašiku fila od sira i preklopiti tako da dobijemo trougao (kao na slici). Nastaviti preklapanje dok ne stignemo do kraja kore, tako da nam na kraju ostane samo trouglasti paketić.


Na isti način zamotati i ostale kore i lepo složiti u pleh. Premazati umućenim jajetom i staviti u zagrejanu rernu da se peče na 200 C oko 20-30 minuta. Tople pitice poslužiti uz kiselo mleko i odmah probati jednu... prijatno!:)



Ako ste ljubitelj brokolija, onda su ovi "zeleni" receptići prava stvar za vas... isprobajte po želji!:)


1. Pire od brokolija
2. Brokoli u finom sosu
3. Tartlete sa brokolijem i sirom
 

Brzi recepti sa piletinom

$
0
0

Jeste li već probali piletinu na ovaj način: grilovanu, sa limunom ili u "činijici" od ananasa, možda će vam se dopasti baš neki od ovih recepata.:) Piletina i limun se odlično slažu zajedno, a leti nam nekako najviše prijaju takve kombinacije brze za pripremu, osvežavajuće i ukusne. Kako vi najradije spremate piletinu, ako želite možete podeliti i neku lepu ideju sa nama.:)

Grilovana piletina

 
Sastojci: 2 pileća bela mesa, limunov sok, grančica bosiljka (ruzmarina, timijana itd.), so, biber
 
Priprema:
 
Belo meso presecite na pola po dužini tako da dobijete tanje filete. Napravite marinadu od ulja, limunovog soka, dodajte grančicu bosiljka ili ruzmarina i nekoliko zrna bibera. Ostavite piletinu da stoji u marinadi barem 1 h.
 
Pileće filete nabockajte na drvene štapiće za roštilj i pecite na grilu sa obe strane da fino porumene. Poređajte na listove zelene salate i dekorišite kolutićima limuna. Možete napraviti poslužiti i uz Cezar salatu sa kockicama prepečenog hleba. Prijatno!:)
 
 

Piletina sa limunom

 
Sastojci: pileće meso po izboru (batačići, belo meso, krilca i sl.), 1 limun, 2-3 češnja belog luka, grančica ruzmarina, so, biber u zrnu, krompirići kao prilog
 
Sastojci:
 
Pile isecite na manje komade i posolite sa obe strane. U posudu za pečenje sipajte malo ulja i poređajte krompiriće isečene na četvrtine (možete ga prethodno i kratko obariti). Preko krompirića stavite isečenu piletinu, pokrijte kolutićima limuna i isecdite malo soka. Tu i tamo rasporedite nekoliko češnjeva belog luka, dodajte ruzmarin i ubacite zrnca bibera.
 
Sve prelijte sa malo ulja i dodajte oko 1 dl vode (ili belog vina:). Pecite u rerni na 200 C oko 40-tak minuta dok meso i krompir ne omekšaju. Povremeno prelijte sokom od pečenja i dodajte još malo vode ako je potrebno. Poslužite uz sezonsku salatu kao brzi letnji ručak.:)
 
Bon appétit!
 
 
 
I još jedna pomalo neobična kombinacija, ali vrlo ukusna i osvežavajuća koja će lepo izgledati i na švedskom stolu - Egzotična salata sa ananasom, piletinom i kukuruzom šećercem, možete je servirati u "činijici" od izdubljenog ananasa, samo je dobro rashladite pre služenja... klikovde za receptić.:)
 
 
 
Ovo su naši omiljeni recepti za spremanje piletine, možda će se neki od njih i vama dopasti, a možete pogledati i ostale recepte pod tagom piletina.:)
 
 
2. Pileći ražnjići u panceti
3. Piletina u pivu
4. Pile "croquette"
5. Riža sa graškom i piletinom
 

Šaran pečen u rerni

$
0
0
 
Već neko vreme razmišljam da iskoristim paketić šarana koji se samo povlači po zamrzivaču. Umesto šarana možete koristiti i bilo koju drugu ribu, svežu ili smrznutu, a na ovaj način spremljena zaista ne iziskuje nešto puno posla, već bude posebno ukusna i hrskava.:)
 
 
Sastojci:1 šaran (oko 2 kg), brašno, so, Vegeta, biber, mlevena začinska paprika, seckani peršun i drugo začinsko bilje
 
Priprema:
 
Možete zamoliti prodavca u ribarnici da vam očisti i iseče šarana, pa posle samo zamrznuti isečene komade i koristiti po potrebi. Umesto šarana ovako možete spremati i bilo koju drugu ribu.
 
Izmešajte par kašika brašna, kašičicu soli i Vegete, dodajte malo bibera i mlevene začinske paprike. Iseckajte sitno i lišće peršuna (timijana, bosiljka, ruzmarina i dr.) i izmešajte sa brašnom. U ovu smesu uvaljajte isečene komade šarana i poređajte ne pleh obložen masnim papirom.
 
Prelijte malo uljem i stavite da se peče u prethodno zagrejanu rernu na 200 C oko 30-40 minuta. Na pola pečenja možete preokrenuti šnite i vratiti dalje u rernu do ne dobije finu hrskavu koricu.
 
Napomena: na isti način možete pripremati sve vrste riba ili mesa, recimo pileća krilca pripremljena na ovaj način su posebno ukusna.:)
 
 
Šaran iz rerne (II način)


Sastojci:manji komadi šarana, limunov sok, beli luk, peršun, so, biber, ulje

Priprema:

Možete pripremiti šarana i na sledeći način: isecite ga na manje komade, prelijte limunovim sokom, posolite i pobiberite po ukusu. Možete napraviti i male zareze pa u njih staviti kolutiće limuna i tanko seckane šnitice belog luka.

Poređajte u pleh, prelijte maslinovim uljem i pospite sitno seckanim peršunovim lišćem. Pecite 40-tak minuta na 200 C i povremeno prelijte sokom od pečenja. Poslužite uz omiljeni prilog, recimo kuvani krompir ili brokule, i ukrasite kolutićima limuna.

Prijatno!:))


Još nekoliko ukusnih recepata za dane posta (sa uljem), ukoliko možda neko bude želeo da priprema laganiju hranu, bez mesa, mleka i jaja... možete pogledati i ostale recepte pod oznakom posno, a rado bih čula i vaše predloge.:)


  1. Korpice sa tunjevinom
  2. Oslić sa limunom
  3. Humus - namaz od leblebija
  4. Grenadir marš
  5. Pečeni krompir po receptu J.Olivera
  6. Rosti od krompira
  7. Pita od povrća
  8. Suši rolnice od kelja
  9. Pita 3 u 1 (šampinjoni, riža, spanać)
10. Francuska supa od povrća

Tarte Tatin (sa lisnatim testom)

$
0
0

Nedavno sam bila u lepoj virtuelnoj poseti blogu Art on my way  kod naše drage Emine. A kako je red i poneti nešto kada idete u goste, rešila sam da za tu priliku napravim jedan lagani slatkiš - izbor je pao na desert sa jabukama, i zato vas pozivam da skoknete do Emininog bloga i pogledate šta smo se to tamo fino služile uz virtuelnu kaficu.:)
 
A ovog puta vam donosim nešto drugačiju verziju čuvenog francuskog klasika sa karameliziranim jabukama koju sam napravila sa lisnatim testom.:)
 
 
 Priča kaže da je čuveni Tarte Tatin nastao sasvim slučajno u istoimenom hotelu, negde pred kraj 19. veka, kada je jedna od dve sestre Tatin koje su vodile hotel, zaboravila na jabuke u tiganju praveći pitu, pa su se suviše prepekle u maslacu i šećeru. Osetivši kao da nešto gori, pokušala je da popravi stvar i karamelisane jabuke pokrila testom i ceo tiganj ubacila u rernu. Kad se ispekla, preokrenula je torticu i poslužila gostima hotela koji su bili prijatno iznenađeni novim ukusom.
 
Ubrzo je ova neobična preokrenuta tortica postala zaštitni desert hotela Tatin. Ipak, ne možemo baš sa sigurnošću tvrditi da li se sve zaista tako i dogodilo, ali u ukus ovog deserta ne treba sumnjati ni najmanje... uverite se i sami.:)

 
Sastojci:250 g lisnatog testa, 500 g jabuka, 60 g maslaca, 60 g šećera +2 kašike, limunov sok, mrvica cimeta

Priprema:
 
Jabuke oljuštiti i iseći na šnitice, ako su jabuke manje onda se mogu iseći na osmine. Kratko ih prokuvati u malo vode u koju smo stavili 2 kašike šećera, sok od pola limuna i štapić cimeta. Jabuke ne treba dugo kuvati, dovoljno je svega 3-4 minuta. Izvaditi ih vode i ostaviti da se malo ocede.
 
Za to vreme, u tiganju koji može da ide u rernu, rastopiti 60 g šećera da dobije svetlu boju karamela. Dodati maslac isečen na listiće i sve zajedno kratko kuvati na tihoj temperaturi dok se maslac potpuno ne rastopi.


Pomeriti sa ringle i preko rastopljenog karamela poređati lepo jabuke. Vratiti na isključenu ringlu, a za to vreme rastanjiti lisnato testo u okruglu koru. Testo pažljivo preneti i prekriti jabuke, pritisnuti ivice da fil ne bi iscurio prilikom pečenja i izbockati odgore viljuškom na par mesta.
 
Peći u prethodno zagrejanoj rerni na 200 C oko 20-tak minuta. Kada testo fino zarumeni, izvaditi pitu iz rerne i sačekati par minuta (možete polako nagnuti i ocediti višak soka u činijicu). Poklopiti nekim većim tanjirom i pažljivo preokrenuti, pazite jer će možda još malo karamela iscuriti pa da se ne ispečete.
 
Ukoliko je neka kriškica jabuke ostala zalepljena u plehu, samo je lepo prebacite nazad na pitu. Isecite ne kriške i servirajte uz malo umućene slatke pavlake prelivene karamelom koji smo sačuvali.
 
Bon  appétit!:))


A sada bih vas pozvala da zajedno posetimo blog Art on my way  koji piše naša mlada i kreativna studentica.:) Rekla sam vam na početku da sam, pre nekog vremena, dobila vrlo lep mejl od Emine i poziv da budem gost na njenom blogu. Razmišljala sam šta bih mogla poneti u goste i rešila da to bude neki fini desert koji se može brzo napraviti od sezonskih namirnica.
 
Sa stola su mi se smešile lepe jabuke koje je chef doneo sa pijace prethodnog dana, a setila sam se da imam još pakovanje lisnatog testa u zamrzivaču i tako su nastali jedna strudlica sa jabukama i mali Tarte Tatin.:)) Skoknite do Emininog bloga Art on my way i pogledajte šta smo vam sve lepo pripremile, a još jednom se puuuno zahvaljujem mojoj dragoj domaćici koja me je tako lepo ugostila da sam se na njenom blogu osećala kao kod kuće.:)))


 

Jela iz rerne

$
0
0

Ovo neće biti klasičan post sa receptima, zamislila sam ga više kao neki mali podsetnik šta bi sve mogli fino napraviti sledeće nedelje, a možete i vi dodati još koju ideju.:) Zapravo, sve je počelo sa par receptića koje sam u međuvremenu dopunila sa novim ili isprobanim jelima, tako da je ovaj post na kraju ispao nešto duži i zato se pripremite za čitanje.:)

Danas popodne nas je osvežila i lagana letnja kišica, padala je svega desetak minuta ali ceo grad je posle toga bio tako lepo okupan i još uvek divno i sveže mirise. Jedino što remeti spokoj subotnje večeri je kuckanje koje dopire spolja kroz otvorene prozore. Naime, u gradu se upravo postavljaju štandovi i bina za Roštiljijadu koja počinje u ponedeljak i trajaće cele naredne nedelje, pa ako možda budete u blizini ovih dana, svakako navratite na feštu... mada bi neki više voleli da "zbrišu" iz grada za to vreme i izbegnu celu tu gungulu.:)))

A sada vam kuckam predloge za brzzza letnja jela i ako vam se svidi neki receptić samo kliknite na linkove.:)

Punjeni paradajz

 
Recept je isproban sa Tanjinog bloga  Kuhinja zaposlene žene i mogu vam reći da je to jedno veoma ukusno i brzo letnje jelo. Paradajz je izdubljen i napunjen klasičnom smesom od mlevenog mesa sa malo pirinča, a od izdubljene sredine se napravi fini umak.
 
Posle se sve zajedno peče i rerni i za kratko vreme dobijete ukusan letnji obrok, možete ga malo duže peći da bi se "poklopčići" od paradajza fino zarumenili.:)
 
Bon appétit!:) 
 


Malo drugačiji kiš napravljen po odličnom receptu sa bloga Cooking by Mirjana. Volim Mirjanine recepte jer su uvek provereni, dobri i nekako bliski mojoj kuhinji. Testo je zamešeno sa dve vrste brašna, dosta je prhko tako da se ivice mogu lako preklopiti prema unutra i izgledaju poput karnera.

Za nadev sam iskoristila ono što se našlo u frižideru, malo šunkice, feta sira, po koja maslinka i crvena paprika... možete zaista staviti bilo koji nadev po želji i biće odlično, sve preporuke!:)

Chicken enchiladas


Jedno vreme sam bila skroz oduševljena domaćim tortiljama, pa sam ih malo-malo pravila u svim mogućim kombinacijama. Ovaj recept postoji već od ranije na blogu i želela sam samo da vas podsetim na ovo ukusno jelo. Možete praviti i sa kupovnim tortiljama, a za nadev nije potrebno puno sastojaka, biće ukusne i sa povrćem, piletinom, mlevenim mesom, pečurkama... šta god volite!:)


Još malo inspiracije za brza i ukusna letnja jela, recepti su u nastavku.:)



Punjene kelerabe


Mogu biti isto tako i tikvice, paprike, paradajz, plavi patližan, pečurke... zapravo veliki je izbor porvća koje možemo iskoristiti za punjenje. Kod nas se keleraba vrlo retko pronalazi na pijaci, ne znam zbog čega je to tako, a ako imate sreće da je ugledate na nekoj tezgi to obično budu već velike i drvenaste glavice koje nisu tako ukusne kao one manje.

Ako ipak uspete da pronađete fine male kelerabe, kupite ih, izdubite i kratko prokuvajte u slanoj vodi. Napunite ih zatim filom od mesa ili povrća, pa još malo zapecite u rerni, mmmmm... možete ih odgore posuti i mrvicama pomešanim sa parmezanom ili staviti po listić topljenog sira, eto samo kao ideja... prijatnoo!:))

Gratan od tikvica sa pirinčem


Ovaj Jelenin recept nam se baš svideo, gratinirane tikvice sa pirinčem i sirom, odličan letnji ručak. Ako možda još niste isprobali na taj način, skoknite odmah do bloga Food for thought i pročitajte receptić. Mmmmm, nama se baš jako dopalo i pravićemo sigurno još koji put!:)

Ako imate možda još tako neku finu ideju sa tikvicama, možete slobodno dati predloge ili napisati receptić u komentaru.:)

Punjene pečurke


Više ideja nego pravi recept, pa vam zato ne kuckam detaljno sastojke (verujem da ćete se snaći i sami:). Dakle, šampinjonima skinite drškice i sitno ih iseckajte. Na malo ulja propržite glavicu seckanog luka, dodajte drškice i sve zajedno kratko prodinstajte. Ako vam je možda ostalo malo mlevenog mesa ili čak možda imate svežu kobasicu u frižideru, možete je takođe iskoristiti za nadev.

Dodajte meso povrću, posolite i pobiberite po ukusu, naseckajte još malo svežeg peršuna i stavite ravnu kašičicu mlevene paprike. Kad se fil malo prohladi dodajte jedno jaje u smesu da sve fino poveže. Napunite izdubljene pečurke ovim nadevom, pospite mrvicama pomešanim sa parmazanom, prelijte malo uljem i kratko zapecite u rerni.... bon appétit!:)


Na blogu i na Coolinarici možete pronaći i ove sezonske recepte sa tikvicama i plavim patlidžanima.:)


1. Plavi patlidžan na 3 načina
2. Parmigiana di melanzane
3. Patliždan sa bešamelom
4. Koh od riže i tikvica
5. Slana torta od griza sa tikvicama
 

Omlet sa jabukama

$
0
0

Evo mene opet sa jabukama.:)) Jedan lagani i brzi slatkiš koji može biti fini popodnevni desert ili čak ceo ručak uz neku čorbicu od povrća. Volim ovaj recept jer se brzo sprema i za čas dobijemo ukusnu poslasticu. Recept sam pre par godina objavila i na Coolinarici, a evo ga sada i na blogu, ako ga još niste pravili najtoplije preporučujem da što pre isprobate.:)

Sastojci  (za  4 osobe): 4 jaja, 1 kasika šećera, 250 ml vode ili mleka, 200 g brašna
 
Nadev:3 jabuke, 1-2 kašike šećera, 1 ravna kašicica cimeta, 100 ml ruma, sok od 1/2 limuna
 
Priprema:
 
Jabuke oljuštiti i iseći na tanke šnite, preliti mešavinom ruma, limunovog soka, šećera i cimeta. Ostaviti da stoje 10-tak minuta i povremeno promešati, taman dok pripremimo smesu za omlet.

Izmešati žumanca, brašno, mleko ili vodu (za "light" verziju"), dodati sasvim malo soli i na kraju penu od umućenih belanaca.

 
Za svaki omlet zagrejati malo ulja, sipati testo i ravnomerno ga raširiti po tiganju, a odgore rasporediti šnitice jabuka. Kad se omlet ispeče sa jedne strane, poklopiti ga većim tanjirom i pazljivo preokrenuti na drugu stranu. Vratiti nazad u tiganj i peći još par trenutaka.
 
Gotov omlet posuti mešavinom šećera i cimeta i posluziti dok je fino toplo. Od jedne mere mogu se ispeći 4 lepa omleta.:)

Recept je  iz Velikog Burdinog kuvara.


Ako ste ljubitelj slatkiša sa jabukama, evo malog podsećanja na ranije objavljene receptiće na blogu:


1. Lenja pita sa jabukama
2. Kolač od jabuka
3. Jabuke sa karamelom u lisnatom testu
4. Savijača sa jabukama

Pre neko veče, na otvaranju Roštiljijade, u gostima su nam bile članice novosadske grupe The frajle, a kako je nama bina bukvalno ispod samog prozora, možemo sve pratiti sa terase.;) Iako nismo oduševljeni tako glasnom muzikom baš svako veče (dok traje manifestacija), ipak smo uživali u odličnom koncertu i fantastičnim vokalima ovog ženskog benda. Na kraju, jedna njihova pesma i za vas, uživajte!.:)))
 

Ratatouille u korpicama od hleba

$
0
0

Jedno lagano letnje jelo koje je najukusnije u sezoni kada ima svežih tikvica, paprika, paradajza i plavog patlidžana. Naravno, možete ga spremati preko cele godine, ali nekako mi je sada sve puno ukusnije i slađe. Sigurno ste barem jednom napraviliovo čuveno francusko jelo od raznog  provrćaili možda čak pogledali istoimeni crtać Ratatouille sa simpatičnim mišićem u ulozi glavnog chefa kuhinje.:)

Za ovu ukusnu "mućkalicu" od povrća potrebni su nam sledeći sastojci (količinu možete slobodno povećati po potrebi):


Sastojci:1 veći crni luk, 2 crvene paprike, 2-3 paradajza, 1 mala tikvica, 1 manji plavi patlidzan, 1 češanj belog luka, so, biber, ulje, peršunovo lišće

Za korpice:6 šnitica tost hleba, malo rastopljneog maslaca

Priprema:

Napraviti prvo korpice od tost hleba: većom okruglom modlicom izvaditi sredinu hleba. Rastopiti maslac na tihoj temperaturi i premazati hlepčiće sa obe strane. Staviti ih u kalupiće za mafine i utisnuti tako da dobiju ivicu. Ako imamo dva kalupa za mafine, možemo drugi staviti preko hlepčića da bi zadržali lep oblik.

Staviti u zagrejanu rernu i peći 10-tak minuta na 180 C, tek toliko da blago zarumene na ivicama. Izvaditi ih iz rerne i ostaviti da se malo prohlade, a za to vreme pripremiti ratatouille.


Na malo ulja propžiti sitno iseckan crni luk. Kad postane staklast, dodati papriku iseckanu na sitne kockice i beli luk. Kratko propržiti da fino zamiriše.

Paradajz na kratko uroniti u vruću vodu i oljuštiti, pa iseći na kockice. Plavi patlidžan i tikvice takođe oljuštiti i iseći na sitne kockice (meni je nekako povrće lepše bez ljuske, ali možete je i ostaviti). Sve dodati prethodnom povrću i dinstati 15-tak minuta. Začiniti po ukusu sa malo soli i bibera.


(papričice su iz mog malog vrta na terasi:)

U korpice od hleba staviti po kašiku-dve fila i posuti sitno seckanim peršunovim lišćem. Poslužiti kao lagano predjelo ili ukusnu i brzu večeru, fino je i kad je toplo i kad je ohlađeno... bon appétit!:)


Napomena: korpice možete napraviti i od prhkog testa ili napuniti sa nekim drugim filom po želji, recimo pečurkama, sirom, ostatkom kuvanog mesa, nekom hladnom ili toplom salatom itd.


Crtice sa Roštiljijade...

Dok čekam da se završi koncert koji još uvek traje (i zbog koga ne mogu da spavam:), kuckam vam novi post u sitne sate.:) Sutra će se već polako rasklopiti štandovi, spakovati skare i ispratićemo goste do sledeće godine. Samo par sličica da vam dočaraju delić atmosfere koje sam uspela da fotkam u prolazu ovih dana.:)

U glavnoj ulici ispred robne kuće su uglavnom bili nanizani štandovi za prodaju suvenira, a bilo je tu zaista svega: od šećernih bombona i liciderskih srca, preko glinenog posuđa i modlica za kolače, do korpica od pletenog pruća, domaće zimnice, slika i narodne nošnje.:)

 
Najmlađi su mogli da naprave krug vozićem ili da se provozaju na ringišpilu, a tu su naravno i razne grickalice da "zaposle" prstiće dok šetate Roštiljijadom i nezaobilazni baloni sa omiljenim likovima iz crtaća.:)
 

Naravno, glavni događaj je bio upravo roštilj koji se proteklih nedelju dana okretao, dimio, mamio svojim mirisima i cvrčao sa brojnih skara duž glavne ulice. Ako ste kojim slučajem ožedneli posle degustacije roštilja i ljutih papričica, mogli ste da se osvežite hladnim pivom na točenje u hladovini... evo kako je to sve izgledalo.:)

p.s. a sada ćemo malo odmoriti (i naspavati se:) od fešte... do sledeće godine!:)


 

Londonske štangle

$
0
0
 
Jedan divan starinski recept koji je baka uvek spremala za neke svečanije prilike i praznike. Fine štanglice sa orasima koje se tope kad ih zagrizete, mirišu na limun i prepečene orahe i divno osvežavaju svojim blago kiselkastim filom od kajsija. Recept već odavno stoji u draftu, možda ćete primetiti i narcisie u pozadini, pa ćete odmah znati da sam ih pravila još proletos, ali evo nekako tek sada stiže na red za objavu.
 
Recept posvećujem svim našim anđelima na nebu, dragim ljudima koji možda nisu fizički više sa nama, ali zauvek su u našim mislima, najlepšim sećanjima i srcima.
 
 
Londonske štangle 
 
Sastojci: 160 g maslaca, 100 g šećera, 4-5 žumanaca, korica i sok od 1 limuna, 200 g brašna, 1 kašičica praška za pecivo + 1 kafena šoljica mleka (oko 75 ml)
 
Fil:5 belanaca, 200 g šećera, 200 g mlevenih oraha, 50 g seckanih oraha + par kašika pekmeza od kajsija
 
Priprema:
 
Umutiti penasto maslac sa šećerom, dodati žumanaca i naribanu koricu jednog limuna. U originalnom receptu ne piše, ali može se dodati kafena šoljica mleka i sok od jednog limuna da bi testo bilo mekše. Izmešati brašno sa praškom za pecivo i pažljivo umešati u smesu.
 
Kalup za pečenje premazati maslacem i posuti brašnom i sipati pripremljenu smesu. Peći u prethodno zagrejanoj rerni na 180 C oko 15-tak minuta.
 
 
Izvaditi kalup iz rerne i kolač premazati finim domaćim pekemezom od kajsija. Umutiti belanca u čvrst šam sa šećerom i malo limunovog soka, pa na kraju lagano umešati mlevene orahe. Smesu rasporediti preko prekmeza i posuti sitno seckanim orasima. Vratitit nazad u rernu i peći još 15-tak minuta da blago zarumeni, za to vreme orasi će početi fino da mirišu.

Izvaditi kolač iz rerne i sačekati da se malo prohladi. Seći reckavim nožem koji smo na kratko potopili u vruću vodu, a zatim obrisali. Štanglice lepo poređati na tanjir i poslužiti uz popodnevnu kaficu.:)
 
Napomena:  kada pripremate smesu za koricu možete dodati i sok od jednog celog limuna, pa će kasnije imati divnu aromu kad se ispeče. U originalnom receptu piše da se koristi mast, ali baka je uvek pravila sa maslacem, tako da i vama toplo preporučujem.


Postoji jedna anegdota vezana uz ovaj recept....:)

Baka me je zamolila da joj za Uskrs napravim tanjir Londonskih štanglica. Ona odavno ne pravi više kolače, a kako je ni vid ne služi kao nekada, pre par godina mi je predala svoju svesku sa isprobanim  receptima, napisanim lepim rukopisom, na već pomalo izbledelim stranicama. Neki listovi nedostaju, odavno su istrgnuti iz sveske, drugi iskrzani pa ponovo vraćeni među stranice da obeleže nešto posebno.

Neki recepti su ispisani na papirićima, kartonskim stranicama isečenim iz kutija, kesicama vanilin šećera ili na poleđini računa iz prodavnice. Kako sam za uskršnje praznike već bila isplanirala put, rešila sam da ih napravim ranije, spakujem lepo u kutiju i zamrznem. Tako će baka moći samo da ih odmrzne za praznike.

"Tu je negde recept za Londonske štanglice, samo potraži." - rekla mi je baka pružajući svesku sa receptima.
I tako, krenem ja lepo da listam sve redom, doduše čitam samo naslove, otvaram čak i najmanje papiriće sa receptima, ali Londonskih štanglica nigde nema. Rešim da još jednom pređem sve recepte za svaki slučaj... ali od njih ni traga.
- Znaš, Mako (tako svi zovemo baku;), nema tu tvog receptića... jesi li sigurna da je baš u ovoj svesci? - mislim, možda se baka ne seća baš dobro, ipak ih je davno pravila.:)
- Ma, tu su sigurno... daj meni da pogledam! - na to će ona odlučno, i sa sveskom u ruci krene kući da je na miru pogleda sa naočarima.
Posle otprilike dva sata, zvoni telefon i baka sva srećna saopštava novosti: - Pronašla sam recept!
- Pa dobro, gde je bio, gledala sam dva puta uzduž i popreko! - sada mi već ništa nije jasno, možda su i meni već potrebne naočare.:)
- U svesci je, tu gde sam ti i rekla... samo, znaš, tamo se drugačije zovu, piše "Štanglice od oraha".:)

Sada je i meni jasno zašto nisam mogla da ih pronađem prošlog puta.:))))


Originalni recept iz bakine sveščice.:)

 

Nedeljni ručak: Pileći bataci sa senfom i Nenine rozine sa makom

$
0
0

Danas vrlo kratko i slatko, bez posebnog uvoda, prelazim odmah na konkretne recepte.:) Tek toliko da vam možda zagolicaju maštu i inspirišu za neki naredni ručak, jer je sve vrlo ukusno, sočno, brzo i mirisno... nama se jako dopalo i ponovićemo još neki put.:)

Sastojci: 4 pileća bataka, 1 veća glavica crnog luka, 4 kašike senfa, so, biber, 2 dl belog vina

Priprema:

Pileće batake oprati i osušiti. Posoliti i pobiberiti sa obe strane, premazati senfom i staviti u posudu sa poklopcem. Posuti crnnim lukom isečenim na kolutove, poklopiti i ostaviti da stoje preko noći.

Sutradan batake izvaditi iz paca i propržiti na ulju sa obe strane da fino porumene. U pac sa lukom i senfom dodati belo vino i preliti batačiće. Dinstati ih poklopljene oko 30-tak minuta dok meso ne postane mekano. Servirati sa pirinčem i preliti umakom od pečenja... prijatno!:)

Recept je iz edicije Čarobnog lonca "Piletina na trpezi" (broj 116.).



Rozine sa makom (po Neveninom receptu:)


Recept za Nevenine Rozine sa makom pronaći ćete kao gostujući post na blogu  Kuhinjske priče koji nam sa dalekog severa piše naša draga Gordana. Pored recepta za ove mekane (k‘o duša), sočne i "brzonestajuće" kolačiće, prošetaćete zajedno sa Nenom malo Novim Sadom, a možete skoknuti i do njenog bloga Hleb i lale da vidite šta vam sve fino tamo sprema.:)

Ovde prenosim originalni Nenin recept (radi lakšeg snalaženja), a kolačići na slikama su već "misteriozno" nestali sa tanjira brzinom svetlosti.:)

Testo:
200 g brašna,
1 prašak za pecivo,
150g putera,
1 vanilin šećer,
200g krem sira,
prstohvat soli
 
Fil:
150 g mlevenog maka
5 kašika vrelog mleka
1 vanilin šećer
2 kašike ruma
narendana korica pola limuna
100 g šećera
1 ulupan belanjak
 
Preliv:
100 g šećera
1,5 dl vode


Umesiti sve sastojke i podeliti smesu na dva dela. Razvući testo u pravougaonik na debljinu od jednog prsta. Fil staviti po sredini. Previti jednu preko druge strane i okreniti na dole. Staviti u tepsiju namazanu puterom. Iseći šnite 2 cm širine, premazati žumancetom. Peći na 185 stepeni 30 minuta.

Pečeno preliti vrućim prelivom koji se dobija tako što se voda ukuva sa šećerom da bude kao sirup.


Napomena: ovo je nešto toliko fino, mekano, sočno i lagano za pripremu, najtoplije vam preporučujem za probu. Testo možete razviti preko papira za pečenje, tako će vam kasnije biti lakše da ga preklopite i prenesete u pleh (pogledajte slike).

U sirup sam dodala i malo limunovog soka, sve se vrlo brzo i lepo upilo tako da kolač možete gotovo odmah poslužiti kada ga ispečete.:)

Zimnica sa tvistom & Mikser Design Food

$
0
0


Ako u nedelju možda budete u Beogradu, prošetajte do Mikser Housa u Karađorđevoj 46 i posetite peti po redu Mikser Design Food market na kome izlažu mali i veliki proizvođači vina, sireva, slatkiša, organske hrane, proizvođači kuhinjske opreme i posuđa. Deo MEZZE tima će takođe biti tamo i promovisati Zimnicu sa tvistom, pa ako posetite market moći ćete da probate ili kupite teglicu domaće pravljene zimnice.:)

Dođite u nedelju, market se održava 15. septembra od 12 do 22 časa u Karađorđevoj 46, a ulaz je slobodan.

A ovde su recepti ako želite da sami napravite teglice ukusnog voća za zimu.:))))

Kompot od šljiva sa cimetom

 
Omiljeni način za pripremu kompota po kome uvek radim, sasvim jednostavan i proveren recept.:))
 
Sastojci:lepe čvrste šljive (količina po želji:), šećer, voda, štapić cimeta ili zvezdasti anis, teglice
 
Priprema:
 
Odaberite voće koje nije suviše mekano, neka bude čvršće ali ne zeleno. Šljive operite, presecite na pola i izvadite koštice. Teglice dobro operite i osušite, ako želite u svaku možete staviti po komadić cimeta ili zvezdastog anisa. Napunite ih sa voćem do vrha.
 
Ako koristite velike tegle (od 750 ml), u svaku stavite po 6 kašika šećera, a za manje tegle (od 250 ml) stavite po 2 kašike šećera i napunite hladnom vodom tako da prekrije voće. Zatvorite dobro sa poklopčićima.
 
U dublji lonac stavite jednu kuhinjsku krpu na dno, a zatim poređajte 2-3 teglice ili već koliko može da stane. Lonac napunite hladnom ili mlakom vodom tako da prekrije poklopčiće barem za 1 cm. Zagrevajte i kad provri kuvajte 5 minuta.
 
 
Pažljivo odlijte malo vode tako da možete da izvadite teglice (pazite, veoma su vruće!). Ostavite ih da se potpuno ohlade a zatim ih možete odložiti u špajz ili na policu do zime.:)
 
Ovako pripremljen kompot možete čuvati do godinu dana na hladnom i tamnom mestu, šećer koji ostane na dnu teglica vremenom će se rastopiti. Na ovaj način možete vrlo jednostavno napraviti kompot od bilo koje vrste voća, a kada zaveju pahuljice samo otvorite teglicu da se zasladite.:)
 



 Džem od šljiva sa cimetom i rumom

 
Klasika, ali finaaa... ovog puta sa daškom egzotike.:)
 
Sastojci: 1 kg očišćenih šljiva, 200 g šećera, 1 kašičica cimeta, malo ruma
 
Priprema:
 
Odaberite lepe, mekane šljive da bi se brže skuvale. Voće operite, izvadite koštice i naseckajte na četvrtine ako su šljive krupne. Pospite šećerom i kuvajte najpre na jačoj vatri oko pola sata, zatim smanjite temperaturu i nastavite da  kuvate, uz povremeno mešanje, oko 1-1,5 h sve dok se pekmez fino ne zgusne.
 
Na pola kuvanja možete dodati  kašičicu mlevenog cimeta i par kašika ruma (po želji). Pekmez će dobiti divnu aromu i kolači koje kasnije budete pravili sa njim, biće izuzetni mirisni i fini.:) 


 
U narednom postu saznaćete šta sve fino možete napraviti sa pekmezom od šljiva... i gde je "iščezao" pekmez iz ove činijice.:)
 
 
 
Slatko od šljiva
(neće biti na sajmu, ali možete ga vrlo lako napraviti kod kuće:)
 
 
Ove godine sam prvi put pravila slatko od šljiva.:) Malo sam prelistala kuvare i prokrstarila netom da vidim da li se može praviti bez krečne vode u koju se obično potapaju šljive da bi zadržale lep oblik i da se ne bi raspale prilikom kuvanja.
 
Kako meni baš nije zgodno da nabavim negde kreč, jako sam se obradovala kad sam pročitala da se slatko može napraviti i sa sodom-bikarbonom. Rešila sam da pokušam sa nekom manjom količinom za probu. Rastvori se soda-bikarbona i u tom rastvoru se "brčkaju" šljive neko vreme (15-tak do 30 minuta). Posle toga se slatko kuva na klasičan način i mogu vam reći da se ovaj savet odlično pokazao.
 
Sastojci:1 kg očišćenih šljiva (bez koštica), 1 kg šećera, 2 dl vode, 1 limun
 
Za potapanje:1 kašika sode-bikarbone, 1/2 l hladne vode
 
Priprema:
 
Rastvorite kašiku sode-bikarbone u hladnoj vodi u koju ćemo spuštati oljuštene šljve. Šljive operite i svaku oljuštite, zasecite malo nožem da izvadite koštice. Oljuštene šljive spušatje u vodu sa sodom-bikarbonom. Trebaće vam otprilike 40-tak minuta da oljušite oko 1,5 kg voća kako biste dobili 1 kg šljiva bez koštica.
 
U veću šerpu stavite 1 kg šećera i 2 dl vode, dodajte kolutiće limuna i kratko prokuvajte da se šećer istopi. Očišćeno voće isperite hladnom vodom i stavite u sirup, ne treba mešati već samo povremeno protresite malo šerpu. Slatko kuvajte 20-30 minuta, videćete da je gotovo kada voće postane lepo prozirno a sirup se zgusne do gustine ređeg meda. 


U toku kuvanja ili na kraju skinite penu koja se skupila na površini, malo protresite šerpu da bi se sva penica skupila na jednom mestu. Pomerite šerpu sa ringle i pokrijte je vlažnom kuhinjskom krpom, neka tako stoji dok se slatko potpuno ne ohladi.

Posle toga možete napuniti teglice, lepo će izgledati ako u svaku stavite po par kolutića limuna. Teglice dobro zatvorite i čuvajte ih na hladnom i tamnom mestu. Od ove mere dobićete 3 manje ili dve velike tegle slatka.:)

p.s. ne zaboravite da dođete na Mikser Design food market u nedelju ... čekamo vas!:)))))

 

Fini kolači sa džemom od šljiva

$
0
0


Verujem da ovih dana gotovo u svakoj kući fino miriše domaća zimnica, možda se pravi džem od šljiva, teglice se pune skuvanim slatkom ili se voće stavlja u kompote da nas ugreje tokom zime. Još imate vremena da danas skoknete na Mikser Design Food i možda sebe obradujete teglicom fine zimnice koje su pravile devojke iz MEZZE tima.:)

Prošlog puta sam vam obećala da ću u narednom postu otkriti gde je "završio" domaći džem od šljiva. Ispunjavam obećanje i kuckam vam nekoliko lepih predloga, možda se neki baš danas nađe na stolu za doručak ili kao fina popodnevna poslastica.:)

Ružice sa džemom od šljiva


Sastojci:600 g brašna, 25 g svežeg kvasca, 1 ravna kašičica soli, 100 g šećera, 100 g maslaca, 1 jaje, oko 2,5 dl mleka, malo naribane limunove korice, džem od šljiva za premazivanje

Priprema:

Razmutiti kvasac u pola šolje toplog mleka sa  kašičicom šećera i brašna. Poklopiti i ostaviti na toplom dok ne ispuni šolju.

Izmešati brašno, so i šećer, dodati pripremljeni kvasac, rastopljeni maslac, jedno jaje i naribati malo limunove korice. Sa mlakim mlekom zamesiti srednje meko testo, pokriti i ostaviti da odmara 30-tak minuta.


Razviti pravougaonu koru debljine 1 cm i premazati džemom od šljiva (ili nekim drugim po želji). Zamotati u rolat i iseći na šnite dužine oko 4 cm. Ređati jednu do druge u podmazan pleh i ostaviti da odmaraju još 20-tak minuta dok se rerna zagreje.

Ružice možete staviti i u pleh za mafine, pa će sve biti jednake i lepe. Peći ih na 200 C oko 30 minuta. Kad se ružice ispeku, posuti ih šećerom u prahu i poslužiti tople za doručak uz šolju mleka ili bele kafe.:)


Napomena: za testo sam koristila recept za Brioche russekoje možete koristiti kao osnovno testo i za drugo fino slatko pecivo.


Prhki keksići sa pekmezom

 
U osnovi ovog testa je recept za Prhke kiflice sa pekmezom jer je vrlo zahvalno za oblikovanje i može se preklapati, savijati i ostaće uvek lepo.:)
 
Sastojci:oko 500 g brašna, 100 g masti, 150 g maslaca, 25 g svežeg kvasca, 1 dl tople vode, 3 kašike šećera, 1 vanilin šećer, malo soli, 2 žumanceta, naribana limunova korice, džem od šljiva 

Priprema:

Razmutiti kvasac u pola šolje tople vode sa kašičicom šećera i brašna, ostaviti na toplom da naraste. U posebnoj posudi izmešati brašno sa malo soli, dodati šećer i vanilin šećer, žumanca, mast i maslac, naribati limunovu koricu i na kraju dodati pripremljeni kvasac. Sjediniti sve sastojke da dobijete fino i glatko testo.
 

 
Testo razviti tanko i čašom ili okruglom modlicom izvaditi krugove. Na sredinu svakog kruga staviti po kašičicu džema. Uštinuti jedan kraj kružića da dobijete mali fišek, pa zatim stisnuti i preostala dva kraja testa (videti na slikama). Dobro pritisnuti da se testo ne bi odlepilo prilikom pečenja.
 
Na kraju bi trebali da dobijete male paketiće u čijem se središtu nalazi fil. Poređati na pleh preko papira za pečenje i peći u prethodno zagrejanoj rerni na 180 C oko 15-tak minuta.
 
 
Kolačići bi trebali tek malo da zarumene, pazite jer prilično brzo izgore. Gotove kolačiće možete posuti šećerom u prahu zamirisanim vanilom ili ih poslužiti i ovako same uz šoljicu bele kafe dok ujutru listate novine...  prijatno grickanje.:)
 


Prhke korpice sa pekmezom

 
Sastojci:200 g brašna, 100 g maslaca, 50 g šećera, 50 g mlevenih badema, prstohvat soli, 1 jaje, par kašika mleka + džem od šljiva za punjenje
 
Priprema:
 
Izmešati brašno, so, šećer i mlevene bademe. Dodati maslac sobne temperature, 1 jaje i skupiti sve sastojke u glatko testo. Po potrebi dodati malo hladnog mleka da bi se lakše zamesilo. Testo zamotati u foliju i ostaviti u frižider na 30 minuta.


Testo rastanjiti i obložiti kalupiće za pečenje. Ako koristite metalne kalupiće nije ih potrebno premazivati jer je testo već dovoljno masno i neće se zalepiti. Testo pre pečenje izbockati viljuškom na par mesta. Peći na 180 C oko 15-tak minuta.

Korpice su gotove kada testo blago zarumeni na ivicama. Izvadite iz rerne i sačekajte da se malo prohlade u kalupićima, pa zatim preokrenite. Kad se korpice potpuno ohlade možete ih napuniti džemom od šljiva ili nekim drugim finim pekmezom. Na svaku korpicu stavite po listić mente kao dekoraciju.

Napomena: korpice možete napuniti džemom i pre pečenja, samo što u tom slučaju džem nekada može da iscuri. Meni je zgodnije da ispečem same korpice i onda ih napunim filom po želji. U narednom broju magazina MEZZEčekaju vas još neke lepe ideje za tartelettes.:)

 
Malo podsećanja na neke ranije pravljene kolačiće sa šljivama, recepti isprobani sa Coolinarike i sa bloga.:)


1. Fina pita sa šljivama
2. Jastučići sa šljivama
3. Tart sa šljivama

Grčka kuhinja

$
0
0

Da još malo produžimo leto i uživamo u ukusnoj mediteranskoj kuhinji. Neke od recepata ste već mogli da pročitate u letnjem izdanju magazina MEZZE, a ovo je malo dopunjeno izdanje.:)
Grčka kuhinja je tipično mediteranska  sa obiljem svežih sastojaka i mirisnih začina. Maslinovo ulje  je obavezni sastojak njihovih jela i korste ga zaista u velikim količinama. Legenda kaže da je drvo masline bio dar boginje Atine po kojoj su Grci, u znak zahvalnosti, nazvali svoj glavni grad.
Kao predjelo u grčkom restoranu, možete obično naručiti neku laganu salatu (grčku, caciki, malidzano i sl.), male pitice sa sirom ili mesnim nadevom, sarmice od vinovog lišća, povrće prženo u dubokom ulju, krokete ili neki umak koji će vam servirati uz tanke hlepčiće i obavezno belo vino ili rakiju uzo.
Od glavnih jela možete izabrati nešto sa povrćem, mesom ili ribom, recimo musaku, pasticio, male ćuftice, suvlaki ili giros koje ćete često naći i kao brzu hranu na gotovo svakom ćošku.
Ako ste možda već ogladnili od čitanja, predlažem da se odmah prebacimo u kuhinju i isprobamo neki od grčkih recepata...  prijatno Καλή όρεξη!(Kalí óreksi!)


Grčka salata

 
Sastojci (količina po izboru): paradajz, krastavci, paprika, feta sir, masline, origano, maslinovo ulje
Priprema:
Povrće operite i iseckajte na krupnije kockice. Prelijte maslinovim uljem, pospite origanom i posolite po ukusu. Dodajte masline i sve pažljivo izmešajte.
Feta sir isecite na kockice ili šnite i rasporediti preko salate. Možete izmešati i zajedno sa povrćem, ali nekako više volim da ga dodam na kraju da se ne bi previse razmrvio.
Poslužite kao lagano predjelo ili kao salatu uz glavni ručak, odlično se slaže sa grčkim ćufticama od mesa.

Suvlaki

Recept za suvlaki možete pročitati u postu Razglednica iz Grčke (1.deo) koji je ranije već objavljen  na blogu.:)


Sarmice od vinovog lista (Dolmades)


Sastojci:30-40 mladih listova vinove loze, 1 crni luk, 1 praziluk, 200 g pirinča, 1 kašičica soli, biber, peršunovo lišće, 1 limun, 1 dl ulja, voda
Priprema:
S obzirom da sada nije sezona za ostavljanje listova vinove loze, možete ih naći već prethodno pripremljene u teglicama u većim marketima. Obično su zamotani u rolnice (po 20-30 komada) i nalaze se u slanom rastvoru. Dovoljno je samo odmotati lišće i nafilovati nadevom.

Ukoliko sledeće godine možda budete želeli da sami napravite malu zalihu listova, ovde možete pročitati detaljno uputstvo kako da to uradite. Tu je već objavljen recept za sarmice sa mesom, ali ovog puta ih pravimo na grčki način - samo sa pirinčem.:)

Pripremite prvo nadev: crni luk i praziluk sitno iseckajte i propržite na malo ulja. Dodajte pirinač, prelijte vodom, posolite i pobiberite po ukusu.

Kuvajte dok skoro sva tečnost ne ispari. Pirinač se ne mora potpuno skuvati jer ćemo posle puniti sarmice. Na kraju dodajte seckano peršunovo lišće.

Listove vinove loze lepo razmotajte i stavljajte po kašičicu fila na sredinu. Zamotajte ih kao sarmice i ređajte u dublji lonac. Na dno lonca možete prethodno staviti par listova vinove loze. Kad ste popunili prvi red sa sarmicama, ređajte ih i u drugi red. Ostavite 2 -3 lista za pokrivanje i fino ušuškajte sarmice.
Prelijte sa vodom tako da ih sve prekrije, dodajte ulje i limunov sok. Kuvajte na tihoj temperaturi oko 30-40 minuta dok sarmice ne omekšaju. Ako voda u toku kuvanja ispari, slobodno dodajte još malo. Gotove sarmice servirajte uz kolutić limuna i dekorišite svežim peršunom ili mirođijom.


Ćuftice od mlevenog mesa (Keftedes)


Sastojci:500 g melevenog mesa, 1 veći crni luk, 1 zemička, malo mleka, so, biber, 1 jaje, peršunovo lišće, origano
Priprema:
Crni luk sitno iseckajte i propržite na malo ulja. Zemičku isecite na kockice i prelijte mlekom. U dublju posudu stavite mleveneo meso, dodajte dinstani luk, zemičku koju ste ocedili od mleka, 1 jaje, posolite i pobiberite po ukusui dodajte seckane začine.
Sve lepo izmešajte da dobijte kompaktnu smesu, možete dodati i malo prezle ako je potrebno. Oblikujte male ćuftice i pržite ih na vrelom ulju. Izvadite na kuhinjski papir da se malo ocede, a zatim ih poslužite uz salatu od svežeg paradajza. 

Giros sa piletinom


Sastojci: pileće meso sa grila, caciki salata, crveni luk, zelena salata, tortilje

Priprema:

Za pripremu ovih brzih zalogaja može fino poslužiti prethodno pripremljeno grilovano meso. Umesto piletine možete koristiti i drugo pečeno meso (svinjsko ili jagnjeće). Meso isecite na trakice ili tanje šnite. Napravite i caciki salatu sa svežim krastavcima i grčkim jogurtom. Crveni luk isecite na kolutiće i operite listove zelene salate.

Na svaku tortilju stavite list zelene salate, pospite seckanim mesom i dodajte kolutiće luka. Prelijte sa malo caciki salate, pažljivo preklopite i sve učvrstite čačkalicom. Prijatno grickanje!:)


Pasticio


Sastojci: 400 g makarona, 1 crni luk, 300 g mlevenog mesa, 200 g paradajz pelata, so, biber, origano
Bešamel umak: ½ l mleka, 3 kašike brašna, 50 g maslaca, malo ulja, so, muskatni oraščić, 100 g kačkavalja
Priprema:
Crni luk sitno iseckajte i propržite na malo ulja. Dodajte mleveno meso i začinite po ukusu. Sve kratko propržite, dodajte paradajz pelat i dinstajte dok meso ne omekša.

Rastopite maslac i malo ulja, dodajte brašno i malo propržite. Sipajte polako hladno mleko i mešajte da se ne stvore grudvice. Napravite bešamel umak  i začinite po ukusu. Na kraju dodajte 50 g naribanog kačkavalja, a drugi deo ostavite za posipanje. 

Makarone skuvajte u slanoj vodi i ocedite. Podelite na dva dela, jedan deo izmešajte sa pripremljenim mlevenim mesom, a u drugi deo umešajte bešamel umak. Činiju u kojoj će se peći premažite maslacem i rasporedite prvo sloj makarona sa mlevenim mesom.

Preko toga stavite makarone sa bešamelom i odgore naribajte preostali kačkavalj. Stavite u rernu da se sve još kratko zapeče i poslužite fino toplo.

Napomena: ovu grčku musaku možete servirati i u individualnim posudicama i izgledaće vrlo dekorativno ako je prevrnete na tanjir pre posluživanja. 

I na kraju da se malo zasladimo posle ručka, kao desert predlažem grčke krofnice u medu  Lokumades, arecept možete pogledati ovde.:)

Sve od grožđa

$
0
0

Posle skoro dva mesesa duge letnje pauze, već sam se pomalo uželela naših blogerskih igrica.:) Više o pravilima igrice za food blogere Ajme, koliko nas je možete pročitati na prethodnom linku, a verujem da ste već iz samog naslova pogodili šta smo imali za temu ovog meseca.

Naša draga domaćica Jovanka baštovanka, autorica bloga Kutlačom po kazanu, zadala nam je pre početka letnje pauze temu za mesec septembar - grožđe, i evo mog domaćeg zadatka i ulaznice za igricu.:)

Piletina sa belim grožđem


Sastojci: 1 manje pile, 200 g belog grožđa, 2 češnja belog luka, 1 dl belog vina, so, biber, ulje, začinsko bilje

Priprema:

Pile isecite na manje komade, malo posolite sa obe strane. Na zagrejanom ulju brzo propržite 2 češnja belog luka, tek toliko da fino zamiriše. Dodajte piletinu i kratko ispržite sa obe strane da uhvati koricu. Sipajte belo vino i smanjite temeperaturu. Dinstajte na laganoj vatri 30-tak minuta dok skoro sva tečnost ne ispari, ako je potrebno dodajte i malo vode.

Na polovini dinstanja, okrenite piletinu sa druge strane i dodajte zrna belog grožđa. Neka se sve zajedno dinsta još 15-tak minuta, na kraju malo pojačajte temperaturu da fino zarumeni.


Piletina je gotova kada dobije lepu rumenu koricu i kada skoro sva tečnost ispari. Servirajte uz prilog od pirinča prelijte umakom i pospite seckanim svežim peršunom. Piletina spremljena na ovaj način ima divan slatkasti ukus, a i zrna grožđa dobiju posebno fini šmek... bon appétit!



Kolač sa crnim grožđem i kukuruznim brašnom


Recept za ovaj rustični italijanski kolač sam pronašla na netu, veoma je fin i podseća na naš omiljeni kolač koji obično pravimo sa sezonskim voćem. Veoma je lagan i osvežavajući, gledajte ako možete da izaberete grožđe sa sitnijim semenkama jer nije baš tako zgodno kada posle naiđete na njih.:) U originalu kolač se sprema sa maslinovim uljem i palentom, ali je isto tako fin i sa običnim uljem i sitnim kukuruznim brašnom.

Sastojci:150 g belog pšeničnog brašna, 75 g kukurznog brašna, 1 kašičica praška za pecivo, prtohvat soli, 2 velika jaja, 100 g šećera, 1 dl ulja, 0,5 dl mleka, 1 vanilin šećer, naribana korica pola limuna, oko 2 šolje očišćenog crnog grožđa, šećer u prahu za posipanje

Priprema:


Umutiti mikserom jaja i šećer, dodajte ulje, mleko, vanilin šećer i naribanu limunovu koricu. Pomešajte obe vrsta brašna sa praškom za pecivo, pa lagano umešajte u umućena jaja.

Kalup za pečenje (prečnika 26 cm) namažite maslacem i pospite sa malo brašna. Sipajte pripremljenu smesu i po površini pobacajte polovinu zrna grožđa, a drugu polovinu sačuvajte za kasnije jer će tako zrna samo delimično potonuti i ostaće vidljiva.

Pecite u prethodno zagrejanoj rerni na 180 C oko 10 minuta, zatim izvadite kolač i pospite preostalim zrnima grožđa. Vratite kolač u rernu i pecite još 30-40 minuta sve dok se testo ne odvoji od ivica kalupa. Gotov kolač pospite šećerom u prahu, sačekajte da se malo prohladi i onda poslužite.:)

originalni recept:)


Kompot od grožđa

                      (slika iz arhive:)
 
Mislim da ovaj recept već znate napamet koliko ga često kuckam u poslednje vreme, ali je zaista jednostavan i fin.:) Najdraži mi je kompot od višanja i volim da pravim kompote, ali se posle retko kada setim da sama otvorim teglu. Međutim, chef je druga priča i on ih jako voli, pa onda ih i ja probam:)
 
Dakle, za kompot od grožđa treba vam lepo i čvrsto belo i crno grožđe. Skinite bobice sa grančica i lepo ih operite. Čiste tegle napunite sa očišćenim bobicama grožđa i preko voća stavite po 6 kašika šećera (oko 100 g) ako su tegle velike (od 750 ml). Sipajte hladnu vodu sa česme skoro do vrha i dobro zatvorite tegle.
 
U dublji lonac, na dno stavite jednu kuhinjsku krpu, poređajte 2-3 tegle i napunite lonac mlakom vodom tako da potpuno prekrije poklopce. Bilo bi dobro da voda čak malkice prelazi preko poklopaca. Zagrejte vodu i kad proključa kuvajte 5 minuta.
 
 
Pažljivo izvadite tegle iz lonca, odlijte malo vode i onda ih uhvatite debljom krpom i izvadite, pazite da se ne ispečete. Poređajte tegle na neki drveni podmetač i ostavite da se potpuno ohlade. Na isti način skuvajte preostale teglice kompota.

Možda ćete sutradan primetiti sitne mehuriće vazduha koji se podižu prema površini, ne brinite sve je u redu i to je normalan proces. Kasnije će to sve prestati, a šećer koji je ostao na dnu rastvoriće se postepeno.

Ovako pripremljen kompot možete čuvati godinu dana a sasvim se fino održi i duže. Možete ga odmah probati čim se ohladi, ali ipak imajte na umu da je potrebno izvesno vreme dok se šećer potpuno rastvori. Zato je najbolje otvoriti teglice kompota tek posle 2-3 meseca kada napolju fino zahladi i zaveju snežne pahuljice.:)

Toskanska čorbica sa kobasicom i Praščići

$
0
0
 
Nešto toplo, mirisno, ljutkasto i ukusno, da se malo ugrejemo prvih jesenjih dana.:) U poslednje vreme me često možete naći na Pinterestu, to me nekako opušta. Volim da tamo provodim vreme i "bockam" sličice, uvek pronađem neku lepu inspiraciju. Tako su mi i ovi recepti privukli pažnju, jedva sam čekala da ih isprobam i podelim sa vama, nadam se da će se i vama dopasti.:)
 
 
Toskanska čorbica sa kobasicom
 
Sastojci:2 para polu-dimljenih ljutih kobasica, 1 veći crni luk, 1/2 praziluka, 50 g pancete, 1 šargarepa, kolutić celera + lišće, 2 veća krompira, 1 češanj belog luka, so, biber u zrnu, lovor list, 1 kašičica slatke mlevene paprike + 1/2 kašicice ljute mlev. paprike, 2 kašike brašna, peršunovo lišće
 
Priprema:


Na malo ulja propržiti kockice pancete, dodati seckani crni luk i praziluk. Kobasicu oljuštiti i iseći na kolutiće i sve zajedno kratko propržiti. Beli luk sitno iseckati i dodati da fino zamiriše.

Šargarepu oljuštiti i iseći na kolutiće, a krompir iseći na kockice, sve dodati u čorbicu. Začiniti po ukusu, staviti slatku i ljutu mlevenu papriku, nekoliko zrna bibera i list lovora.

Sipati 2 l vode, poklopiti i kuvati na laganoj temperaturi oko 30-tak minuta dok povrće ne omekša. Pri kraju kuvanja, razmutiti 2 kašike brašna u pola šolje hladne vode i dodati u čorbicu. Pre služenja posuti seckanim peršunovim lišćem i poslužiti fino toplo... prijatno!:))

inspiracija za recept :)


Praščići sa kobasicom


Sastojci(za 10-tak praščića): 500 g brašna, 25 g svežeg kvasca, 1 kašičica soli, oko 3 dl mlake vode, par kašika ulja, 1 par dimljenih kobasica, 1 jaje za premazivanje, biber u zrnu za okice :)

Priprema:

Razmutiti kvasac u pola šolje tople vode sa kašičicom šećera i brašna. Poklopiti i ostaviti na toplom da ispuni šolju.  U dubljoj posudi izmešati brašno i so, dodati pripremljeni kvasac, malo ulja i sa mlakom vodom zamesiti srednje mekano testo. Pokriti i ostaviti da odmara 30-tak minuta.

Testo podeliti na 10 loptica, ostaviti malo testa na stranu za njuškice i uši. Svaku lopticu rastanjiti na dlanu i u sredinu staviti po parčence dimljene kobasice. Skupiti testo i oblikovati loptice. Od testa koje smo izdvojili oblikovati uši i repiće. Deo testa rastanjiti i izvaditi male kružiće (za njuškice) i napraviti po dve rupice pomoću stapića za roštilj.

Loptice porđati na pleh preko papira za pečenje. Premazati umućenim jajetom sa svih strana i nalepiti sve delove (njuškice, uši i repiće). Premazati i njih umućenim jajetom i utisnuti po dve zrna bibera kao oči.

Peći u prethodno zagrejanoj rerni na 200 C oko 20-tak minuta da fino zarumene. Od ove mere može se napraviti 10-tak praščića... prijatno grickanje!:)))

originalni receptić (sa slikama pripreme)


p.s. svratite na blog Slasno i opasno  i pogledajte kako je naša Tajana napravila preslatke praščiće. Posebno mi se sviđa recept za testo koje je koristila, sa jogurtom i malo meda, a za nadev možete staviti i nešto drugo po želji (malo sira, šunkice, piletine i sl.).

Želela bih da podelim sa vama još jednu lepu fotografiju koju sam dobila mejlom od drage čitateljke Romane Radovanović i pogledajte kako prasići medeno izgledaju u njenoj verziji (slika ispod).

Draga Romana, najlepše se zahvaljujem na ustupljenoj fotografiji i hvala Vam što ste je podelili sa svima nama, nadam se da će vas inspirisati da ih možda napravite.:))

    photo by Romana Radovanović

Mislim da su vam se prasici baš dopali, evo još jednog lepog kolaža od ekipe iz Bečeja, ovog puta su napravljeni u kombinaciji sa integralnim brašnom. Hvalaaa, drugari!:))))

     

Tajanina starinska fina torta

$
0
0

Juče sam, kao nedeljni slatkiš, napravila ovu finu torticu i mogu vam reći da joj ime savršeno pristaje. Nežna,  kremasta i fina, nismo mogli da dočekamo da se potpuno rashladi (zbog toga je malkice "čupava" u preseku, ali degustatori se nisu puno bunili:). Podsetila me je na tortu koju sam nekada davno napravila i jednu anegdotu u vezi sa njom, ali više o tome na kraju posta :)

Ova tortica je izabrana, najvećim brojem glasova, kao zadatak u okviru blogerske igrice KuVarijacije. Recept je sa nama podelila Tajana, naša mlada blogerica koja piše divne priče i sprema ukusne receptiće. Provirite na njen blog Slasno i opasno i pročitajte originalni recept za Starinsku finu tortu , a ovde ću vam otkuckati skraćenu verziju sa par malih izmena.


Sastojci:7 belanaca, 7 kašika šećera, 7 kašika brašna, 7 kašika ulja, 1 prašak za pecivo

Fil:6 dl mleka, 7 žumanaca, 7 kašika šećera, 5 kašika gustina, 2 vanilin šećera, 150 g maslaca, 100 g suvog grožđa, malo ruma

Priprema:

Umutite čvrst šam od belanaca i postepeno dodajte šećer. Smanjite brzinu miksera i dodajte ulje. Brašno pomešajte sa praškom za pecivo i na kraju pažljivo umešajte u smesu. Sipajte u veliki pleh od rerne obložen masnim papirom. Pecite u prethodno zagrejanoj rerni na 180 C oko 15-tak minuta dok se kora e odvoji od ivica pleha. Kad se kora ohladi, isecite na tri šnite.

Odvojite malo mleka na stranu, a ostatak zagrejte sa vanilin šećerom i polovinom šećera. Žumanca izmešajte sa preostalim šećerom, dodajte gustin i malo hladnog mleka koje ste sačuvali. Sipajte u vrelo mleko i kuvajte par minuta dok se krema ne zgusne.
 
U prohlađenu kremu dodajte maslac i sve fino izmešajte. Odvojite malo kreme za premazivanje torte, a u ostatak umešajte grožđice koje su bile potopljene u rumu. Nafilujte tortu i celu premažite preostalim kremom. Umutite slatku pavlaku ili šlag i dekorišite torticu po želji. Neka se fino rashladi pre služenja... uživajte!:)

 
Utisci: tortica je izuzetno lagana i kremasta, možete je odmah poslužiti čim je napravite. Verujem da je još bolja sutradan kad se svi sastojci fino prožmu, samo što ovog puta to ne možemo proveriti u praksi... jedino da ponovimo "eksperiment".:)

Meni su korice ispale malo tanje (mislim da je pleh bio prevelik), sledeći put ću peći u nešto manjem plehu za rernu. To je samo mala zabeleška meni za drugi put, inače to nije ni malo umanjilo njen savršen ukus.:)

Meni je bila sasvim dovoljno slatka iako sam malo smanjila ukupnu količinu šećera, ali to već možete dodati prema ukusu. Brašno sam zamenila sa gustinom, čini mi se da onda kreme imaju nekako nežniji ukus, i stavila sam jednu kašiku manje u odnosu na originalni recept. Možete čak kombinovati brašno i gustin pola-pola.

Još nešto, obično na ovu količinu kreme dodajem nešto manje maslaca, pa sam smanjila na 150 g, bilo je i dalje kremasto i ukusno (bez brige:). Meni se dopala verzija sa grožđicama u rumu, nekako baš ide uz ovaj fini starinski receptić. Kod Tajane sam videla da je korice premazala se pekmezom, možete i tako ako više volite.:)

I na kraju, mogu samo reći da ću torticu sigurno ponovo praviti. Draga Tajana, hvala punoo na ovom divnom starinskom receptiću koji si sačuvala od zaborava i podelila sa svima nama.:)))

p.s. torticu možete seći na šnite ili, ako želite da dobijete trouglove, naizmenično secite na kose parčiće.:)




Priča o torti koja je postala "sir" :)

Za vreme studija u Novom Sadu, stanovala sam kod jedne učiteljice u penziji. Svi smo je zvali Duša, mada joj je pravo ime je bilo Dušanka, bila je vedrog duha, radoznala poput malog deteta i lepo smo se slagale. Kako sam već par godina stanovala kod nje, rešila sam da je za  rođendan iznenadim sa rođendanskom torticom. Sasvim jednostavnom, jer tada nisam bila tako vična u kuvanju, pa sam nazvala mamu da mi izdiktira neki lagani recept.

Prethodnog dana sam nabavila sve potrebne sastojke i iskoristila priliku kada Duša nije bila kod kuće, da napravim tortu. Sećam se da je bila okrugla i premazana žutim kremom sa svih strana, po sastavu vrlo slična ovoj torti, zapravo izgledala je kao veeeliki kotur sira. Napravila sam joj mesta na donjoj polici u frižideru i sve malo zakamuflirala sa zelenišem da se ne vidi. Mislila sam da će se fino rashladiti do sutra i onda ću je lepo ukrasiti šlagom.

Osvanuo je dan rođendana i požurila sam da završim tortu. Otvorila sam frižider, sklonila "kamuflažu" i izvadila tanjir sa tortom. Kad imam šta da vidim, na jednoj strani su bile rupice i izgledala je poput švajcarskog sira. Kao da je neki “mišić” rešio da se zasladi i grickao torticu u toku noći.J

“Dušo, jeste li videli ovo?” – morala sam sada da pitam, ništa od mog rođendanskog iznenađenja.

“ Šta to?” – par radoznalih okica se okrenuo prema meni.:)

“ Paaa, to je trebalo da bude iznenađenje za rođendan, napravila sam Vam torticu, samo što ne znam šta joj se desilo… i vidite kako sada izgleda.” – bila sam načisto zbunjena i razočarana svojim poslastičarskim "remek-delom".

“ A tooo je, znači, bila torta, “ - veselo će slavljenica – “ ja sam noćas bila gladna i pronašla sam sir u frižideru, malo sam probala, nije loš, samo je malkice mekan i ima nekako čudan ukus.:)))) 

Epilog: tortica je na kraju bila ukrašena i svi smo se lepo zasladili zajedno sa gostima. Kasnije smo, još puno puta, prepričavali anegdotu sa rođendanskom-sir tortom.:)))
 

Pikantni hlepčić i ljuti ajvar

$
0
0
 
Kada je napolju oblačno i hladno, najviše volim da se zavučem u kuhinju i ugrejem pokraj tople rerne dok se u njoj peče neko fino pecivo ili domaći hlepčić. Ovaj recept mi je privukao odmah pažnju kad sam videla sličice i poželela sam ga da ga što pre isprobam. Nisam se sasvim držala originalnog receptića, iskoristila sam šta se zateklo u frižideru.:)
 
Možete ga napraviti na različite načine, dodati malo integralnog brašna ili kombinoviti više vrsta. A za nadev napravite vašu omiljenu kombinaciju dodataka i začina, recimo:
 
- Pikantno (kulen, panceta, crvena i zelena paprika, peršun)
- Mediteranski (masline, sušeni paradajz u ulju, pečeni beli luk, origano)
- Pizza (mladi luk, paprike, sušeni paradajz, parmezan, kačkavalj, začini)
- Vege (pečurke, paprike u više boja, masline, orasi, sveže začinsko bilje)
 
Pikantni hlepčić 


Sastojci:500 g brašna, 25 g svežeg kvasca, 1 kašičica soli, 2-3 kašike ulja, oko 3,5 dl mlake vode + 150 g kulena, 50 g pancete, 1 crvena paprika, 1 zelena paprika, seckani peršun

Priprema:

Razmutiti kvasac u pola šolje tople vode sa kašičicom šećera i brašna. Poklopiti i ostaviti na toplom da se kvasc aktivira. U dubljoj posudi izmešati brašno, so, pripremljeni kvasac, ulje i sa mlakom vodom zamesiti srednje meko testo. Oblikovati loptu, premazati sa malo ulja, pokriti i ostaviti oko 20-tak minuta da odmara.


Za to vreme iseckati kulen, pancetu i papriku na sitne kockice, peršunovo lišće takođe usitniti i sve zajedno izmešati. Razviti koru debljine 0,5 cm i posuti pripremljenom mešavinom. Zaviti u rolat i ostaviti da odmara 10-tak minuta. Još jednom rastanjiti koru i ponovo zamotati da bi se svi sastojci iz nadeva lepo rasporedili. Testo zatim staviti u plastičnu foliju, a potom u frižider da lagano raste oko 1-1,5 h.

Pre pečenja izvaditi testo iz frižidera, oblikovati veknicu (po želji, možete je posuti i sa malo naribanog kačkavalja, pa tek onda zaviti). Staviti na lim za pečenje dok se rerna zagreje. Pre pečenja premazati sa malo ulja i vode i peći u zagrejanoj rerni na 200 C oko 30-40 minuta.

Kad se hlapčić ispeče, poprskati sa malo vode i prekriti kuhinjskom krpom 5-10 minuta da malo omekša. Poslužiti uz omiljeni namaz od povrća ili domaći ajvar, odlično se slažu... prijatno grickanje!:)


 
 
Ljuti ajvar(recept komšinice Zoki)

 
Ovaj divni crvenkasti, ljuti ajvar je napravila moja komšinica Zoki i dobila sam na poklon teglicu za degustaciju.:) Sada vam kuckam njen receptić kako sam ga zapisala.
 
Sastojci:500 komada crvenih mesnatih paprika + ljute papričice (količina po želji), 1 l ulja, 500 g šećera, 8 zatvarača esencije
 
Priprema:
 
Paprike isepći na plotni i odložiti u dublji sud. Obavezno poklopiti da bi se potparile i da bi se odvojila kožica. Zatim ih oljuštiti i samleti na mašini.
 
Zagrejati ulje da zacvrči, dodati paprike i dugo, duuugo kuvati... oko 2 h otprilike. Negde pri kraju kuvanja dodati šećer i esenciju i posoliti po ukusu. Vruć ajvar sipati u zagrejene tegle i dobro zatvoriti. Kad se potpuno ohlade mogu se odložiti u špajz i čuvati za zimu.:)

 
Jeste li već prelistali novi jesenji broj, ako niste samo se udobno ušuškajte vašu u omiljenu fotelju i pogledajte šta smo vam fino spremile za ovu jesen..."narandžasto" MEZZE će vas sigurno lepo ugrejati.:))
 



Ćuftice - ideje za brzzi ručak:)

$
0
0

Danas spremamo ćuftice i to na nekoliko načina, da se malo podsetimo nekih starih, finih jela ili da možda dobijemo novu ideju za ukusan nedeljni ručak. Koji je vaš omiljeni recept za ćuftice, podelite sa nama male tajne... kako ih vi najradije spremate?:)))

Krem čorbica sa ćufticama


Sastojci:3-4 veća krompira, 1 crni luk, 1 praziluk, 1 kolutić celera, 1 l pilećeg bujona, 1 češanj belog luka, so, biber

Za ćuftice:150 g mlevenog mesa, 1/2 glavice crnog luka, 1 parče hleba, 1 belance, so, mleveni biber, malo seckanog pešuna

Priprema:

Na malo ulja propržiti sitno seckani crni luk i praziluk. Dodati krompir i celer isečen na sitne kockice. Sipati 1 l pilećeg bujona (ili supe od kockice), začiniti po ukusu i kuvati dok povrće ne omekša.

U međuvremenu napraviti ćuftice koje ćemo pri kraju dodati u čorbicu. Ako za ručak već spremamo ćuftice na neki drugi način, možemo odvojiti malo smese da napravimo mini ćuftice za čorbu.

Hlep potopiti u hladno mleko i ostaviti dok omekša. Na malo ulja propržiti crni luk da postane staklast. U posudu staviti mleveno meso, hleb koji je bio potopljen u mleku, dodati proprženi crni luk i začine po ukusu. Sve povezati sa jednim belancetom, ako je smesa suviše mekana dodati i malo prezle, i oblikovati mini ćuftice.

Kad se povrće u supi skuvalo, ispasirati štapnim mikserom. Dodati pripremljene ćuftice i kuvati još 10-tak minuta. Pre serviranja posuti sa malo seckanog peršuna.

Napomena: čorbica je namerno malo gušća da bi se ćuftice bolje videle, u suprotnom bi sve potonule na dno tanjira poput podmornica.:) Čorbicu možete slobodno malo razrediti sa vodom ili dodati kiselu pavlaku pre služenja ako volite.


Zamotane polpetice


Kad smo, pre skoro tri godine, istraživali blog Gastrodiva u okviru blogerske igrice FBI rukavice, dopao mi je ovaj receptić za zamotane poleptice. Pravila sam ga više puta od tada, ali nikako da postavim sličice. Evo ih najzad kao jedna lepa ideja za ukusan ručak.:)

Sastojci (za 12 polpetica):350 g mlevenog mesa, 1 veći crni luk, 2 šnite hleba, malo mleka, 1 jaje, so, biber, seckani peršun, 100 g kačkavalja, oko 150 g slanine isečene na tanke šnite

Priprema:

Crni luk sitno iseckajte i propržite na malo ulja. Hleb potopite u mleko i ostavite da malo stoji. Izmešajte mleveno meso sa začinima, dodajte seckani peršun, crni luk, izmrvljeni hleb, jaje i sve fino izjednačite. Ako je potrebno dodajte i malo prezle da bi lakše oblikovali polpetice.

Sir isecite na kockice, a kalup za mafine obložite šniticama slanine, tako da ivice vire malo napolje.. Od mlevenog mesa oblikujte okruglice a u sredinu svake stavite po kockicu kačkavalja. Polpetice poređajte u kalup i preklopite krajevima slanine, pa učvrstite čačkalicom.


Pecite u zagrejanoj rerni na 200 C oko 30-tak minuta. Kad su polpetice gotove, odmah iz izvadite iz kalupa da se ne bi zalepile (pre služenja ne zaboravite da sklonite i čačkalice.:). Poslužite uz leskovačku tucanu salatu po Poravkinom receptu... prijatan ručak!:)



Ćufte na luku... mmmmm:))

 
Ako volite ćuftice, onda će vam se sigurno dopasti i ova ideja.:) Ovo je stari bakin recept koji će dobrodoći ako su vam možda preostale ćuftice od ručka, možete brzo napraviti sasvim novo i ukusno jelo.:)
 
Sastojci:pržene ćuftice, 2 kaf.šoljice pirinča, 1 veći crni luk, 1 kašičica soli, 1 kašičica mlevene paprike, malo soka od paradajza, seckani peršun
 
Priprema:
 
Napraviti smesu za ćuftice (kao u prethodnom receptu, samo bez sira), oblikovati okruglice i malo ih pritisnuti rukom. Uvaljati u brašno (da bi imale hrskavu koricu) i propržiti sa obe strane na ulju.
 
Crni luk iseći na rebarca ili kockice i propržiti na malo ulja. Dodati opran pirinač i sipati 2 šolje vode. Posoliti po ukusu i kuvati 10-tak minuta dok pirinač ne bude napola gotov. Dodati mlevenu papriku i malo soka od paradajza ako želimo da napravimo crvenu verziju, mada možemo praviti i bez toga.
 
Preko pirinča poređati ćuftice i staviti u rernu da se peče još 15-20 minuta (dok ne ispari skora sva tečnost). Pre služenja posuti seckanim peršunom... bon appétit!:))


Možda će vam poslužiti i ovi recepti sa ćufticama koji su već ranije objavljeni na blogu.:)


1. Testenina sa ćufticama i patlidžanom
2. Ćuftice na grčki način (Keftedes)
3. Musaka sa mesnim okruglicama
 

Pekarske kifle

$
0
0

Jedan dobro poznati recept i red je bio da se konačno nađe na blogu.:) Verujem da svaka kuća ima omiljeni recept za kiflice, možda čak i više njih, one koje se uvek prave za neka porodična slavlja, za putovanja, one koje ukućani vole više od ostalih. Mislim da su ovo naše najomiljenije kiflice i prepoznaćete ih sigurno saCoolinarike gde su objavljene pre nekoliko godina.:)

Recept je mama dobila od Ljubinke, supruge jednog tatinog kolege, pa smo ih kući dugo zvali "Ljubinkine kifle". Bio je to lep običaj kada se, prilikom nekih važnijih događaja, proslava, rođendana i sl., donosilo posluženje za kolege na poslu, pa su se onda razmenjivali recepti i tako je stigao do nas.

Kasnije sam recept sa papirića prepisala u svesku i svaki put kada ih pravim, volim da prelistam i malo se podsetim, nekako mi je lepo kada stranice šuškaju poput zlatnog jesenjeg lišća.:)


Sastojci (za 36 kiflica):1 kg mekog brasna, 1 paketić kvasca, 2 kašičice soli, 5 dl mleka, 200 g masti, 0,5 dl ulja, 1 jaje, 2 dl kiselog mleka, 3 kašike šećera; za premazivanje: 1 jaje, susam, kim

Priprema: 

Razmutiti kvasac u pola šolje toplog mleka, dodati po kašičicu šećera i brašna i ostaviti dok ne ispuni šolju. Od brašna, pripremljenog kvasca i svih navedenih sastojaka zamesiti srednje meko testo, po potrebi dodati još malo brašna. Ostaviti da odmara 30 minuta.


Testo podeliti na 36 loptica, svaku razviti u obliku elipse i zaviti kiflicu. Dok se zavija, testo blago razvlačiti prstima prema spoljnim krajevima da bi se kiflica što više izdužila.

Redjati u podmazan pleh, premazati umućenim jajetom i posuti susamom ili kimom po želji. Neka se kiflice odmaraju još 10-15 minuta dok se rerna zagreje. Peći na 200 C dok lepo ne porumene.


Napomena: ove kiflice su same po sebi vrlo ukusne i gotovo da im ne treba neko punjenje, neka vas ne brinu one 3 kašike šećera u testu, kiflice će biti vrlo blagog i prijatno slatkastog ukusa.

Možete staviti i malo sira ili pekmeza kao nadev, ali mi ih najviše volimo upravo ovakve, još vruće kad se izvade iz rerne.Ako vam preostanu za sutra, samo ih malo ugrejte ili napravite ukusne tost sendviče... prijatno grickanje!:)


   (jesen u mom gradu:)

Belanca vs. žumanca :)

$
0
0

Može i obrnuto, zapravo kako iskoristiti višak belanaca ili žumanaca koji nam nekada preostanu. Za početak, možete napraviti neke od ovih kolačića, odlični su za grickanje uz popodnevnu šoljicu čaja, a lepo izgedaju i na tanjiru "ušukani" između ostalih sitnih kolača . Baka je najviše volela da pravi beli komisport i grilijaš trougao, pa je uvek imala dve vrste lepih kolača kada joj dolaze gosti.

Zapravo ideju da napravim ovaj post dala mi je jednom prilikom Jelena, vremenom ću verovtano dopuniti spisak, a možete i vi podeliti sa nama još neku lepu ideju. Koje vi receptiće najradije pravite i kako trošite višak belanaca ili žumanaca?:)

Komisprot


Sastojci:6 belanaca, 200 g šećera, 150 g brašna, 1 dl ulja, 150 g seckanih oraha, suvih kajsija i suvog grožđa, malo naribane limunove korice

Priprema:
Umutite belanca u čvrst šam uz postepeno dodavanje šećera. Sipajte ulje, narendajte malo limunove korice i  pažljivo umešajte brašno. Orahe i suve kajsije sitno iseckajte i zajedno sa suvim grožđem umešajte u smesu od belanaca. Sve lepo izjednačite.
Kalup za srneća leđa premažite maslacem i pospite brašnom. Sipajte pripremljenu smesu i stavite u prethodno zagrejanu rernu da se peče oko 30-tak minuta na 180 C. Proverite štapićem da li je sredina mekana, pa ako na štapiću ne ostane ništa izvadite kalup iz rerne. Sačekajte da se malo prohladi, a onda preokrenite na tanjir. Da biste lepo isekli kolač, sačekajte da se potpuno ohladi.

Grilijaš trougao


Sastojci: 6 žumanaca, 200 g šećera, 250 g maslaca, 150 g grilijaša, 150 g keksa, 100 g oraha
Priprema:
Prvo pripremite grilijaš: otopite 150 g šećera kao karamel, sipajte na nauljeni tanjir i kad se ohladi usitnite u avanu.
U posudu sa debljim dnom stavite žumanca, 200 g šećera i maslac. Mešajte na umerenoj vatri dok se maslac ne istopi. Kad počnu da se pojavljuju mehurići, kuvajte još 3-4 minuta da se malo zgusne. Pomerite sa ringle, dodajte sitno seckane orahe i keks, a na kraju umešajte usitnjeni grilijaš. Izjednačite smesu i sipajte u truoglasti kalup obložen folijom. Sutradan isecite na štanglice.
Napomena: pazite da se smesa ne kuva dugo, jer će se mrviti prilikom seckanja.Ukoliko ostane suviše mekana, može se staviti između dva lista oblande i posle iseckati na štanglice.
 
Padobranci


Sastojci:6 belanaca, 300 g šećera, 400 g mlevenih oraha, 100 g melvenog keksa, malo limunovog soka
Priprema:
Umutite čvrsto belanca uz postepeno dodavanje šećera. Treba dodati i malo limunovog soka da bi se belanca bolje umutila. Na kraju pažljivo umešajte mlevene orahe i keks.
Smesu sipajte u špric i pravite puslice na plehu obloženom papirom za pečenje, neka imaju dovoljno razmaka. Pecite u prethodno zagrejanoj rerni na 120 C oko 20-30 minuta. Pazite da puslice ostanu svetle boje i da tek malo zarumene na ivicama. Izvadite iz rerne, sačekajte još koji minut da se prohlade u plehu pa ih tek onda prebacitie na tanjir.
Puslice možete spajati kremom od žumanaca umućenim na pari, fondanom, ganaš kremom, rastopljenom čokoladom i sl.


Štanglice sa limunom


Sastojci:6 žumanaca, 6 kašika šećera, 1 vanilin šećer, sok i kora jednog neprskanog limuna, 200 g maslaca, malo pakovanje oblandi
Fondan:200 g šećera u prahu, 1 kašika limunovog soka, malo vruće vode, 1 kašičica ulja
Priprema:
Umutite žumanca sa šećerom i skuvajte krem na pari. Pri kraju kuvanja dodajte sok i naribanu koricu limuna, pa kuvajte još malo dok se fil ne zgusne. Kad se ohladi umešajte maslac i nafilujte oblande. Dobro pritisnite nekim težim predmetom ili knjigama i ostaviti par sati dok se fil ne stegne.
U međuvremenu pripremite fondan: umutite varjačom šećer u prahu sa limunovim sokom i par kašika vruće vode dok ne postigne željenu gustinu. Na kraju dodajte 1 kašičicu ulja i prelijte preko oblande. Možete isprskati i sa malo rastopljene čokolade i izvući ukrasne šare. Kad se glazura potpuno stegne iseći kolač na štanglice.

(recepte možete pročitati i u septembarskom izdanju magazinaMEZZE:)

S obzirom da je ovih dana pravo miholjsko leto, možda ćete dobiti inspiraciju da napravite i sladoled i tako potrošite žumanaca... još par ideja iz arhive za slatkiše od belanaca/žumanaca.:)


1. Puslice od kafe
2. Karamel sladoled
3. Sladoled od vanile i čokolade 
Viewing all 524 articles
Browse latest View live